2023-24 CROSS COUNTRY SCHEDULE
Date | Event | Notes | Time | Results | Links |
---|---|---|---|---|---|
August | |||||
Wed. 30 | Tescott Invitational | Area Teams Competing: Lakeside, Lincoln, Osborne, Pike Valley, Rock Hills, Sylvan-Lucas, Tescott, Tipton | 3:00 PM | ||
Thu. 31 | Concordia Invitational | Area Teams Competing: Beloit, Concordia, Minneapolis, Republic County, St. John's | 4:00 PM | ||
Abilene Invitational | Area Teams Competing: Sacred Heart, Southeast of Saline, Southern Cloud | 4:00 PM | |||
September | |||||
Sat. 2 | TMP-Marian Invitational | Area Teams Competing: Ellsworth, Smith Center, Stockton | 9:00 AM | ||
Thu. 7 | Hesston Invitational | Area Teams Competing: Beloit, Ellsworth, Minneapolis, Sacred Heart | 3:30 PM | ||
Stockton Invitational | Area Teams Competing: Lakeside, Lincoln, Natoma, Smith Center, Stockton, Sylvan-Lucas, Thunder Ridge | 4:00 PM | |||
Washington County Invitational | Area Teams Competing: Osborne, Pike Valley, Rock Hills, Southern Cloud, St. John's, Tescott | 4:00 PM | |||
Sat. 9 | Wamego Invitational | Area Teams Competing: Concordia, Pike Valley, Republic County, Rock Hills, Southeast of Saline | 9:00 AM | ||
Thu. 14 | Clay Center Invitational | Area Teams Competing: Beloit, Concordia, Minneapolis, Republic County | 4:00 PM | ||
St. John Invitational | Area Teams Competing: Ellsworth | 4:00 PM | |||
Bennington Invitational | Area Teams Competing: Lincoln, Sacred Heart, Southern Cloud, Tescott, Tipton | 4:30 PM | |||
Buhler Invitational | Area Teams Competing: Southeast of Saline | 4:30 PM | |||
Smith Center Invitational | Area Teams Competing: Lakeside, Natoma, Osborne, Smith Center, St. John's, Stockton, Thunder Ridge | 4:30 PM | |||
Tue. 19 | Southeast of Saline Invitational | Area Teams Competing: Lincoln, Minneapolis, Sacred Heart, Southeast of Saline | 4:30 PM | ||
Thu. 21 | Republic County Invitational | Area Teams Competing: Beloit, Pike Valley, Republic County, Rock Hills, Southern Cloud, Tescott | 4:00 PM | ||
Osborne Invitational | Area Teams Competing: Lakeside, Natoma, Osborne, Smith Center, St. John's, Sylvan-Lucas, Thunder Ridge, Tipton | 4:00 PM | |||
Norton Invitational | Area Teams Competing: Stockton | 4:30 PM | |||
Tue. 26 | Lyons Invitational | Area Teams Competing: Ellsworth | 4:00 PM | ||
Thu. 28 | Halstead Invitational | Area Teams Competing: Southeast of Saline | 3:30 PM | ||
Beloit Invitational | Area Teams Competing: Beloit, Concordia, Lakeside, Lincoln, Minneapolis, Osborne, Republic County, Rock Hills, Sacred Heart, Smith Center, Southern Cloud, St. John's, Stockton, Sylvan-Lucas, Tescott, Thunder Ridge, Tipton | 3:45 PM | |||
Ness City Invitational | Area Teams Competing: Natoma | 4:00 PM | |||
Sat. 30 | Centralia Invitational | Area Teams Competing: Pike Valley | 10:00 AM | ||
October | |||||
Thu. 5 | Ellsworth Invitational | Area Teams Competing: Beloit, Concordia, Ellsworth, Lincoln, Minneapolis, Natoma, Republic County, Sacred Heart, Sylvan-Lucas, Tescott | 3:00 PM | ||
Lincoln Invitational | Area Teams Competing: Lakeside, Lincoln, Natoma, Osborne, Rock Hills, Sylvan-Lucas, Tescott, Tipton | 4:00 PM | |||
Phillipsburg Invitational | Area Teams Competing: Smith Center, Stockton, Thunder Ridge | 4:00 PM | |||
Sat. 7 | Wichita Trinity Invitational | Area Teams Competing: Concordia, Southeast of Saline | 10:00 AM | ||
Riley County Invitational | Area Teams Competing: Pike Valley, Rock Hills, Southeast of Saline, Southern Cloud, St. John's, Tescott | 10:00 AM | |||
Thu. 12 | Lakeside Invitational/NPL/NCAA Meet | Area Teams Competing: All NPL & NCAA Teams and Smith Center | 4:00 PM | ||
Sat. 21 | 4A Regional Meet @ Buhler | Area Teams Competing: Concordia | 10:00 AM | ||
3A Regional Meet @ Council Grove | Area Teams Competing: Southeast of Saline | 10:00 AM | |||
3A Regional Meet @ Sabetha | Area Teams Competing: Minneapolis | 10:00 AM | |||
2A Regional Meet @ Meade | Area Teams Competing: Smith Center | 10:00 AM | |||
3A Regional Meet @ Great Bend | Area Teams Competing: Beloit, Ellsworth | 10:35 AM | |||
1A Regional Meet @ Meade | Area Teams Competing: Natoma, Stockton, Thunder Ridge | 10:35 AM | |||
1A Regional Meet @ Sabetha | Area Teams Competing: Lakeside, Osborne, Pike Valley, Rock Hills, St. John's, Sylvan-Lucas, Tescott, Tipton | 10:35 AM | |||
2A Regional Meet @ Buhler | Area Teams Competing: Lincoln, Republic County, Sacred Heart | 11:20 AM |