Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Boys Basketball Mon, Feb. 26 Final
Larned
20
at Ellsworth
61
3A Sub-State 1st Rd:
Boys Basketball Mon, Feb. 26 Final
Council Grove
57
at Southeast of Saline
72
3A Sub-State 1st Rd: SES: Kejr 16 (career high), Bailey 15, Jacobson 13, Leeds 12.
Boys Basketball Mon, Feb. 26 Final
Minneapolis
14
at Beloit
47
3A Sub-State 1st Rd: Beloit: Beisner 17, Gerstner 15 (3-3's).
Girls Basketball Mon, Feb. 26 Final
Hill City
22
at Smith Center
53
2A Sub-State 1st Rd:
Girls Basketball Mon, Feb. 26 Final
Lincoln
12
at Sacred Heart
65
2A Sub-State 1st Rd:
Girls Basketball Mon, Feb. 26 Final
Republic County
19
at Valley Heights
54
2A Sub-State 1st Rd:
Boys Basketball Tue, Feb. 27 Final
Oakley
41
at Smith Center
62
2A Sub-State 1st Rd:
Boys Basketball Tue, Feb. 27 Final
Valley Heights
38
at Lincoln
34
2A Sub-State 1st Rd:
Girls Basketball Tue, Feb. 27 Final
Pratt
49
at Concordia
58
4A Sub-State Semis:
Girls Basketball Tue, Feb. 27 Final
Southeast of Saline
53
at Osage City
62
3A Sub-State 1st Rd:
Boys Basketball Tue, Feb. 27 Final
Republic County
23
at Sacred Heart
79
2A Sub-State 1st Rd:
Girls Basketball Tue, Feb. 27 Final
Nickerson
36
at Ellsworth
57
3A Sub-State 1st Rd:
Girls Basketball Tue, Feb. 27 Final - OT
Beloit
42
at Minneapolis
44
3A Sub-State 1st Rd: Minn: McClure 14 (GW basket at buzzer), Shupe 10. Beloit: Boudreaux 20 (career high).
Boys Basketball Wed, Feb. 28 Final - OT
Rose Hill
44
at Concordia
51
4A Sub-State Semis:
Boys Basketball Thu, Feb. 29 Final
Lyons
45
vs Ellsworth
55
3A Sub-State Semis:
Boys Basketball Thu, Feb. 29 Final
Silver Lake
35
vs Beloit
63
3A Sub-State Semis: Beloit led 13-2. never trailed. Q.Eilert 18 (career high), Beisner 17, Johnson 12.
Boys Basketball Thu, Feb. 29 Final
Frankfort
61
vs Osborne
55
1A-DI Sub-State Semis: Osb: Hamel 21 (3-3's), Garman 13.
Boys Basketball Thu, Feb. 29 Final
Otis-Bison
30
vs St. John's-Tipton
42
1A-DII Sub-State Semis: SJ/T: Horinek 13, Roderick 13.
Boys Basketball Thu, Feb. 29 Final
Canton-Galva
45
vs Sylvan Lucas
37
1A-DI Sub-State Semis:
Girls Basketball Thu, Feb. 29 Final
TMP
33
vs Smith Center
46
2A Sub-State Semis:
Boys Basketball Thu, Feb. 29 Final
Rock Hills
28
vs Clifton-Clyde
62
1A-DI Sub-State Semis: RH: McDill 10, Ward 10.
Boys Basketball Thu, Feb. 29 Final
Southeast of Saline
57
vs Hesston
47
3A Sub-State Semis:
Girls Basketball Thu, Feb. 29 Final
Wabaunsee
62
vs Sacred Heart
50
2A Sub-State Semis:
Boys Basketball Fri, Mar. 01 Final
Smith Center
55
vs Plainville
67
2A Sub-State Semis:
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Axtell
61
vs Pike Valley
27
1A-DII Sub-State Semis:
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Otis-Bison
27
vs St. John's-Tipton
67
1A-DII Sub-State Semis: SJT: Led 27-4 end 1st. 46-13 at half.
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Northern Valley
37
vs Thunder Ridge
29
1A-DII Sub-State Semis:
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Goessel
45
vs Sylvan Lucas
41
1A-DI Sub-State Semis:
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Minneapolis
34
vs Silver Lake
63
3A Sub-State Semis:
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Concordia
33
at Clearwater
45
4A Sub-State Championship:
Boys Basketball Fri, Mar. 01 Final
Jackson Heights
31
vs Sacred Heart
57
2A Sub-State Semis:
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Clifton-Clyde
43
vs Osborne
41
1A-DI Sub-State Semis:
Girls Basketball Fri, Mar. 01 Final
Ellsworth
46
at Hoisington
42
3A Sub-State Semis:
Boys Basketball Sat, Mar. 02 Final
Victoria
47
vs St. John's-Tipton
51
1A-DII Sub-State Championship: SJ/T to 1A-DII State @ Great Bend! Horinek 27, Winkler 11.
Boys Basketball Sat, Mar. 02 Final
Nemaha Central
40
vs Beloit
47
3A Sub-State Championship: Beloit to 3A State! 20th State Tourney App! Beisner 15, J.Cheney 11.
Boys Basketball Sat, Mar. 02 Final
Haven
25
vs Ellsworth
45
3A Sub-State Championship:
Boys Basketball Sat, Mar. 02 Final
Southeast of Saline
57
vs Santa Fe Trail
51
3A Sub-State Championship: SES to 3A State Tournament in Hutchinson!
Boys Basketball Sat, Mar. 02 Final
Concordia
29
at McPherson
64
4A Sub-State Championship:
Girls Basketball Sat, Mar. 02 Final
Smith Center
50
vs Hoxie
54
2A Sub-State Championship:
Boys Basketball Sat, Mar. 02 Final
Sacred Heart
52
vs Bennington
45
2A Sub-State Final: SH to 2A State in Dodge City!
Girls Basketball Sat, Mar. 02 Final
Ellsworth
39
vs Haven
48
3A Sub-State Final:
Girls Basketball Sat, Mar. 02 Final
Pawnee Heights
47
vs St. John's-Tipton
69
1A-DII Sub-State Championship: SJ/T to 1A-DII State Tournament!
Boys Basketball Wed, Mar. 06 2:00 PM
Topeka-Hayden
vs Beloit
3A State 1st Rd:
Boys Basketball Wed, Mar. 06 4:00 PM
Ellsworth
vs Wellsville
3A State 1st Rd:
Boys Basketball Wed, Mar. 06 6:00 PM
St. John's-Tipton
vs Axtell
1A-DII State 1st Rd:
Boys Basketball Wed, Mar. 06 6:00 PM
Southeast of Saline
vs Cheney
3A State 1st Rd:
Boys Basketball Thu, Mar. 07 4:00 PM
Erie
vs Sacred Heart
2A State 1st Rd:
Girls Basketball Thu, Mar. 07 8:00 PM
St. John's-Tipton
vs Wallace County
1A-DII State 1st Rd:
NORTH CENTRAL KANSAS SPORTS