2022-23 Boys Wrestling Schedule
Date | Event | Time | Results | Links | |
---|---|---|---|---|---|
December | |||||
Thu. 1 | Beloit | Phillipsburg | 5:00 PM | L, 44-24 | |
Minneapolis | Halstead | 5:00 PM | W, 31-30 | ||
Beloit | Plainville | 6:00 PM | W, 48-30 | ||
Minneapolis | Hillsboro | 6:00 PM | W, 42-27 | ||
Sat. 3 | McPherson Girls Tournament | (Ellsworth) | 9:00 AM | ||
Minneapolis | Manhattan | 9:00 AM | W, 39-31 | ||
Wamego Tournament | (Concordia) | 9:00 AM | |||
Trego Tournament | (Ellsworth, Smith Center) | 10:00 AM | |||
Hoxie Tournament | (Osborne) | 10:00 AM | |||
Harvard (NE) Tournament | (Republic County) | 10:00 AM | |||
Minneapolis | Clay Center | 10:00 AM | L, 54-30 | ||
Minneapolis | Emporia | 11:00 AM | L, 60-23 | ||
Minneapolis | Marysville | 12:00 PM | L, 48-27 | ||
Minneapolis | Andover | 1:00 PM | L, 57-18 | ||
Thu. 8 | Beloit | Abilene | 6:30 PM | L, 60-18 | |
Fri. 9 | Ellis Tournament | (Beloit, Osborne) | 2:00 PM | ||
Sat. 10 | Minneapolis Tournament | (Ellsworth, Minneapolis, Southeast of Saline) | 9:30 AM | ||
Hesston Tournament | (Republic County) | 9:00 AM | |||
Louisburg Tournament | (Concordia) | 10:00 AM | |||
Smith Center | Free State | 8:00 AM | L, 51-20 | ||
Smith Center | Dodge City | 9:00 AM | L, 55-6 | ||
Smith Center | Blue Valley | 10:00 AM | W, 51-24 | ||
Smith Center | Shawnee Heights | 11:00 AM | L, 39-30 | ||
Smith Center | Bishop Carroll | 12:00 PM | L, 46-32 | ||
Thu. 15 | Beloit * | Republic County | 6:30 PM | W, 51-26 | |
Concordia * | Marysville | 6:30 PM | L, 42-28 | ||
Fri. 16 | Smith Center | Blair (NE) | 3:00 PM | L, 43-30 | |
Smith Center | Papillion-LaVista (NE) | 4:00 PM | L, 60-13 | ||
Minneapolis | West Elk | 3:00 PM | W, 48-33 | ||
Smith Center | Grand Island (NE) | 5:00 PM | L, 63-17 | ||
Smith Center | Lincoln Southeast (NE) | 6:00 PM | L, 48-29 | ||
Smith Center | Norfolk (NE) | 7:00 PM | L, 55-15 | ||
Minneapolis | Burlington | 5:00 PM | L, 44-30 | ||
Minneapolis | Wellington | 7:00 PM | W, 54-20 | ||
Republic County | Bluestem | 3:00 PM | W, 72-6 | ||
Republic County | Marion | 5:00 PM | W, 54-15 | ||
Republic County | Douglass | 7:00 PM | W, 75-6 | ||
Republic County | Burlington | 8:00 PM | W, 59-18 | ||
Republic County | Buhler | 9:00 PM | L, 41-40 | ||
Minneapolis | Marion | 8:00 PM | W, 48-27 | ||
Minneapolis | Hillsboro | 9:00 PM | W, 49-24 | ||
Sat. 17 | Smith Center | Gretna (NE) | 9:00 AM | W, 42-36 | |
Smith Center | Lincoln Southwest (NE) | 10:00 AM | L, 45-36 | ||
Russell Tournament | (Osborne, Southeast of Saline) | Cancelled | |||
Smith Center | Seward (NE) | 11:00 AM | W, 58-24 | ||
Tue. 20 | Beloit | Nemaha Central | 1:00 PM | W, 48-30 | |
Beloit | Concordia | 2:00 PM | L, 42-37 | ||
Republic County | Beloit | 3:00 PM | L, 54-30 | ||
Beloit | Hill City | 4:00 PM | W, 45-30 | ||
Concordia | Nemaha Central | 1:00 PM | W, 59-18 | ||
Concordia | Hill City | 3:00 PM | W, 66-18 | ||
Republic County | Concordia | 5:00 PM | W, 45-30 | ||
Republic County | Southeast of Saline | 1:00 PM | L, 60-21 | ||
Republic County | Sabetha | 3:00 PM | L, 54-29 | ||
Republic County | Hill City | 4:00 PM | L, 61-18 | ||
Southeast of Saline | Hill City | 2:00 PM | L, 48-27 | ||
Sabetha | Southeast of Saline | 3:00 PM | W, 62-18 | ||
Southeast of Saline | Nemaha Central | 4:00 PM | L, 54-15 | ||
January | |||||
Thu. 5 | Wamego * | Concordia | 6:30 PM | W, 45-36 | |
Fri. 6 | Tri-County (NE) Tournament | (Republic County) | 2:00 PM | ||
Sat. 7 | Ellsworth Invitational | (Ellsworth, Osborne, Southeast of Saline) | 9:00 AM | ||
Tri-County (NE) Tournament | (Republic County) | 9:00 AM | |||
Norton Tournament | (Beloit, Smith Center) | 9:30 AM | |||
Thu. 12 | Riley County | Minneapolis | 5:00 PM | ||
Fri. 13 | Halstead Tournament | (Ellsworth, Minneapolis, Southeast of Saline) | 4:00 PM | ||
Superior (NE) Tournament | (Republic County, Smith Center) | 3:00 PM | |||
Sat. 14 | Clearwater Tournament | (Concordia) | 8:00 AM | ||
Marysville Tournament | (Beloit) | 9:00 AM | |||
Halstead Tournament | (Ellsworth, Minneapolis, Southeast of Saline) | 9:00 AM | |||
Hays Girls Tournament | (Ellsworth) | 9:00 AM | |||
Oberlin Tournament | (Osborne, Smith Center) | 9:30 AM | |||
Thu. 19 | Ellsworth * | Southeast of Saline | 6:00 PM | W, 45-24 | |
Fri. 20 | Thayer Central (NE) Tournament | (Osborne, Republic County) | |||
Beloit Invitational | (Beloit, Concordia, Minneapolis, Republic County, Smith Center) | 2:00 PM | |||
Hays Tournament | (Ellsworth, Southeast of Saline) | 2:30 PM | |||
Sat. 21 | Hays Tournament | (Ellsworth, Southeast of Saline) | 9:00 AM | ||
Beloit Invitational | (Beloit, Concordia, Minneapolis, Republic County, Smith Center) | 10:30 AM | |||
Thu. 26 | Beloit | Riley County | 5:00 PM | L, 53-18 | |
Southeast of Saline | Ellinwood | 5:30 PM | |||
Ellsworth | Riley County | 5:45 PM | |||
Rock Creek | Concordia | 6:00 PM | |||
Norton * | Smith Center | 6:00 PM | |||
Southeast of Saline | Hesston | 6:30 PM | |||
Beloit * | Ellsworth | 6:30 PM | L, 42-30 | ||
Southeast of Saline | Smoky Valley | 7:30 PM | |||
Fri. 27 | Garden City Tournament | (Republic County) | 8:00 AM | ||
Hoisington Tournament | (Beloit, Ellsworth) | 3:00 PM | |||
Remington Tournament | (Minneapolis) | 3:00 PM | |||
MCL Tournament | (Smith Center) | 9:00 AM | |||
Sat. 28 | Garden City Tournament | (Republic County) | 8:00 AM | ||
Larned Tournament | (Ellsworth) | 9:00 AM | |||
Red Cloud (NE) Tournament | (Osborne) | 9:30 AM | |||
February | |||||
Thu. 2 | Herington Tournament | (Southeast of Saline) | 5:00 PM | ||
Fri. 3 | Southwest (NE) Tournament | (Republic County) | 10:00 AM | ||
Rose Hill Tournament | (Concordia) | 11:00 AM | |||
Onaga Tournament | (Southeast of Saline) | 3:00 PM | |||
Smith Center | Rossville | 6:30 PM | |||
Sat. 4 | Silver Lake Tournament | (Southeast of Saline) | 8:00 AM | ||
Phillipsburg Tournament | (Beloit, Ellsworth, Minneapolis, Osborne) | 9:00 AM | |||
Rose Hill Tournament | (Concordia) | 9:00 AM | |||
Thu. 9 | Beloit | Minneapolis | 5:30 PM | L, 45-27 | |
Republic County | Smith Center | 6:00 PM | L, 37-33 | ||
Fri. 10 | Plainville * | Smith Center | 6:00 PM | ||
Sat. 11 | Girls Regional Tournament % | 10:00 AM | |||
Girls Regional Tournament % | 10:00 AM | ||||
Fri. 17 | 3-2-1A Regional Tournament % | (Beloit, Concordia, Ellsworth, Minneapolis, Osborne, Republic County, Smith Center, Southeast of Saline) | TBD | ||
Sat. 18 | 3-2-1A Regional Tournament % | (Beloit, Concordia, Ellsworth, Minneapolis, Osborne, Republic County, Smith Center, Southeast of Saline) | TBD | ||
Wed. 22 | Girls State Tournament % | TBA | |||
Thu. 23 | Girls State Tournament % | TBA | |||
Fri. 24 | 3-2-1A State Tournament @ Hays % | TBD | |||
Sat. 25 | 3-2-1A State Tournament @ Hays % | TBD |
* Conference
% Postseason
Home events in bold